+420 778 486 626, info@narava.cz
Narava, s.r.o., Třída T.G.M. 1076, Ml. Boleslav
+420 778 486 626, info@narava.cz
Třída T.G.M. 1076, Ml. Boleslav
Přejít na obsah

Mongolská jurta nebo jurta Narava pro Evropu?


Když jste poprvé viděli nějakou jurtu – co vás nejvíce zaujalo? Já byl zvědavý, jaké je v ní bydlení. Překvapilo mě, jaké všechny možnosti a varianty tento kruhový „stan“ nabízí. Často se setkávám s mongolským typem jurty, ale právě u tohoto typu mě odradila nižší životnost i komfort. Tím nemyslím v Mongolsku. Tam bude všechno v pořádku. Ale tady u nás, v Čechách, potažmo v Evropě. Mongolský stan je uzpůsobený na suchou zimu. Vlhkost od podzimu do jara mu nedělá dobře. Snadno začne plesnivět. Také nižší stěny a ohýbání se při každém vstupu dovnitř nebo odchodu ven nízkými dveřmi přestane po čase bavit.

Na druhou stranu - užití čistě přírodních materiálů může být skvělým řešením pro ty, kteří více holdují alternativnímu způsobu života. A to nejen u mongolské jurty, ale i u té naší, evropské. Paradoxně však taková jurta vyjde o něco málo dráže, protože například použití dřeva na dveře a okna je dražší řešení než použití standardních plastových oken a dveří s přírodním dekorem.

Prožitek z bydlení v Evropské jurtě je díky prostoru a světlu mnohem silnější. Nic neubírá spojení s přírodou a když do jurty pronikne kruhovým oknem sluneční paprsek, umocní atmosféru celého místa a chápu, proč se právě tomu oknu říká „koruna“.

A přestože umí Narava uspokojit přání zákazníků i použitím přírodních materiálů na zateplení jurty, jakým je například ovčí vlna, osobně bych volil materiál moderní, který Narava do tohoto evropského typu jurty standardně dodává. Jeho vlastnosti zvyšují komfort bydlení díky schopnosti udržet v jurtě stabilnější teplotu a výrazně prodlužují životnost jurty. Evropský typ navíc dává možnosti zabudování sociálního zařízení, kamen i kuchyně a může nabídnout standardní komfort bydlení s kouzlem alternativy.

Jurta je fantastický způsob, jak se snoubit romantiku, citlivý přístup k přírodě s komfortem bydlení, který dává klasické obydlí. Umíte si představit na takovém místě žít?

Narava, s.r.o., Třída T.G.M. 1076
Mladá Boleslav, IČ: 010812288
t: +420 778 486 626
e: info@narava.cz


Návrat na obsah